Jozef Ninis

Reprezentant Slovenskej republiky v jazde na saniach, štvornásobný účastník zimných olympijských hier
Dátum narodenia 28.06.1981 (rak)
Miesto narodenia Čadca
Farba očí zelená
Farba vlasov hnedá
Povolanie vrcholový športovec, manžel, otec
Záujmy varenie, hudba, turistika, skialpinizmus
Obľúbené jedlo slovenská kuchyňa - pirohy, halušky, slivkové knedle
Obľúbené motto Jediný spôsob ako získať priateľa je, byť mu priateľom.

 

Sánkovaniu sa venujem od svojich 10tich rokov. V roku 1991 som sa prihlásil do sánkarského oddielu v TJ Lokomotíva Čadca.

Trénoval som pod vedením trénera Stanislava Hulitu. Začínal som v telocvični, odkiaľ moje kroky viedli postupne na sánkarské dráhy v Tatranskej Lomnici, v Helcmanovciach (pri Gelnici), v Starých Hámroch (Morava) a v Smržovke (Česká republika). Sánkovaniu sa venovala aj moja sestra Alena.

V roku 1992 som sa stal majstrom Slovenskej republiky v kategórii mladší žiaci.

Na základe výsledkov v žiackych a juniorských pretekoch som bol v roku 1997 zaradený do reprezentačného družstva juniorov a mojím reprezentačným trénerom sa stal Dušan Činč ár.

S umelochladenými dráhami som sa prvýkrát stretol až v zahraničí. Bolo to pre mňa niečo nové, na čo som si musel zvykať.

O dva roky neskôr som absolvoval prvé jazdy aj na dvojsedadlových saniach, v ktorých som však na domácich podujatiach súťažil už skôr. 

V reprezentačnom družstve bol mojím partnerom „dvojkárom“ Adam Čech, s ktorým sme dosiahli viacero pekných výsledkov. V roku 2000 sme sa stali majstrami Slovenska. Na majstrovstvách sveta a pretekoch Svetového pohára sme obsadili niekoľko pekných umiestnení.

Môj spolujazdec Adam však zo zdravotných dôvodov musel ukončiť svoju sánkarskú kariéru. Naše cesty sa rozišli a ja som sa teda vrátil k jednosedadlovým saniam.

V roku 2002 som prešiel do reprezentačného družstva v seniorskej kategórii, ktoré v tom čase viedol reprezentačný tréner Ing. Walter Marx st.

V súčasnosti trénujem pod vedením Jána Harniša, bývalého sánkara slovenskej reprezentácie.

Každoročne sa zúčastňujem pretekov Svetového pohára, majstrovstiev sveta a majstrovstiev Európy. Taktiež som mal tú česť reprezentovať Slovenskú republiku na štyroch zimných olympijských hrách v Turíne (2006), vo Vancouveri (2010), v Sochi (2014) a v Pchjongčchangu (2018).

Moja príprava prebieha každosezónne v stredisku - Športové centrum polície na Štrbskom Plese.